Alno D960-18-MB - Pulls Cabinet Hardware
★★★★★ 4.2 97 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by titanpm.net.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Tab 18 Inch Center to Center Finger Appliance Pull Product Specifications: SKU: D960-18-MB Finish: Matte Black Manufactured By: Alno Base Width: 0.375 in. Center to Center: 18 in. Length: 18.5 in. Product Weight: 3 Projection: 0.875 in. Quantity: 1 Width: 1 in. Bulk Pack: No Configuration: Pull Function: Cabinet Pull Material: Brass Solid Construction: Solid Brass Style: Finger Pulls, Appliance Pulls Theme: Modern Collection: Tab Manufacturer Warranty: Limited Lifetime Product Class: Residential Series: Tab
  • Finish: Matte Black
  • Manufactured By: Alno
  • Base Width: 0.375 in.
UPC 785584096488
Color Matte Black
Shape Bar
Lock Type Key Lock
Brand Name Alno
Item Depth 1 inch
Metal Type Brass
Style Name Finger Pulls,Appliance Pulls
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 1 Pounds
Finish Types Matte Black
Manufacturer Alno
Model Number D960-18-MB
Material Type Brass
Exterior Finish Matte Black
Handle Material Brass
Number of Items 1
Additional Features Easy to Install
Included Components Screw
Projection Distance 0.88 Inches
Item Dimensions L x W 18.5"L x 1"W
Center To Center Spacing 18 Inches
Specific Uses For Product Cabinets, Drawer
Handle Attachment Mechanism Screws
Manufacturer Warranty Description No Warranty
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
97 ratings | 40 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (76)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (11)